Relacja z konferencji z cyklu ideaTECHforum pt.: „Fotowoltaika i małosklaowa energetyka wodna”

 Kategoria: ideaTECHforum

19 lipca 2013, Kraków

Organizatorzy:

  • EKO-ENERGIA Sp. z o.o.
  • zespół roboczy ideaTECHforum
  • S&P Group

19 lipca w Krakowie odbyła się kolejna edycja konferencji z cyklu ideaTECHforum „Śniadania z czystą energią” zorganizowana przez nasz zespół roboczy oraz firmę S&P Group. Spotkanie pn.: „Fotowoltaika i małoskalowa energetyka wodna” odbyło się z inicjatywy krakowskiego przedsiębiorstwa Eko-Energia.

Eventowi przyświecał cel wymiany wiedzy pomiędzy środowiskami nauki, przemysłu oraz organizacjami samorządowymi. Podczas ideaTECHforum tradycyjnie miały miejsce wystąpienia naukowców-ekspertów z dziedziny energetyki oraz praktyków zajmujących się na co dzień zagadnieniami z zakresu OZE. Wśród licznych zaproszonych gości znaleźli się m.in.: przedstawiciele urzędów, administracji, samorządów oraz reprezentanci przemysłu i nauki.

Firma Eko-Energia jest od niedawna aktywnym członkiem Małopolsko-Podkarpackiego Klastra Czystej Energii. Konferencja była więc znakomitą okazją do zaprezentowania swoich możliwości i planów związanych z rynkiem odnawialnych źródeł energii.

Po przywitaniu gości przez Gospodarzy konferencji: prof. dr hab. Ireneusza Solińskiego – Przewodniczącego Małopolsko-Podkarpackiego Klastra Czystej Energii oraz Prezesa Zarządu PPUH Eko-Energia Czesława Balaka, uczestnicy forum mogli zapoznać się z niuansami rynku fotowoltaicznego. Ze strony Eko-Energii swoje wystąpienia mieli Jerzy Molenda oraz Paweł Bogucki. W prezentacjach poruszana była m.in. tematyka doboru inwerterów, zacienienia i aspektów prawnych związanych z instalacjami PV. Łukasz Grabowski z firmy S&P Group przedstawił zagadnienia z zakresu wielkoskalowych instalacji fotowoltaicznych, procesu inwestycyjnego i eksploatacji tego typu obiektów na terenie Polski. Z kolei, prof. dr hab. Tomasz Stapiński przybliżył publice aspekty technologiczne związane z produkcją modułów fotowoltaicznych i trendami rynku na świecie.

Do szerszych dyskusji na temat możliwości rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce włączyli się podczas konferencji przedstawiciele przedsiębiorstw energetycznych, uczelni wyższych a także dostawcy i projektanci innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie energetyki.

W drugim bloku tematycznym pn.: „Małoskalowa hydroenergetyka”, bardzo interesujące wystąpienia mieli Tadeusz Żaba z MPWiK SA w Krakowie oraz dr inż. Tomasz Węgiel z Politechniki Krakowskiej. Pierwszy z prelegentów dokonał analizy produkcji energii elektrycznej z wykorzystaniem grawitacyjnego spływu wody w miejskim systemie zaopatrzenia. Reprezentant krakowskiej uczelni przybliżył natomiast tematykę związaną z funkcjonowaniem małych elektrowni wodnych.

Po wygłoszeniu referatów, eksperci udzielali odpowiedzi na pytania zainteresowanych.

Kolejna konferencja z cyklu ideaTECHforum odbędzie się w drugiej połowie sierpnia br. w Gdowie.

Skip to content