O energooszczędności w Niepołomicach – warsztaty szkoleniowe

 Kategoria: Projekty, Warsztaty

3025 kwietnia br. w Laboratorium Aktywności Społecznej w Niepołomicach odbyły się warsztaty szkoleniowe pn. „Energooszczędna gmina i przedsiębiorstwo – razem zadbajmy o środowisko”. Była to druga z planowanych dziesięciu odsłon spotkań z przedstawicielami JST, przedsiębiorcami oraz społecznością lokalną.

Warsztaty oficjalnie otworzył Stanisław Nowacki z Referatu Energii Odnawialnej i Gospodarki Komunalnej Gminy i Miasta Niepołomice oraz Prezes Zarządu Stowarzyszenia ideaTECH – Grzegorz Mental. Następnie głos zabrał Koordynator Projektu – dr Maciej Soliński, który przedstawił program warsztatów i poprowadził spotkanie w roli konferansjera.

Pierwszy ze szkoleniowców – dr inż. Tomasz Fiszer – omówił zagadnienia związane z termomodernizacją, gospodarką niskoemisyjną, odnawialnymi źródłami energii oraz kwestiami dofinansowania inwestycji w odnawialne źródła energii.

Z kolei mgr inż. Paweł Tomaszewski wystąpił z prelekcją w zakresie tematycznym:

•  Środowisko – zagrożenia.
•  Dlaczego efektywnie zarządzać energią?
•  Krajowy Plan Działań na rzecz efektywności energetycznej.
•  Obowiązki jednostek sektora publicznego wynikające z ustawy o efektywności energetycznej.
•  Nowa ustawa o efektywności energetycznej – audyty energetyczne i alternatywne rozwiązania (ISO 50001).
•  System Białych Certyfikatów dla przedsiębiorców.
•  Metody poprawy efektywności energetycznej.

Najważniejszą częścią wystąpienia były praktyczne porady, w jaki sposób efektywnie zarządzać energią w przedsiębiorstwie, gminie i budynkach mieszkalnych, a także prezentacja atutów stosowania systemów monitoringu energii.

Po wystąpieniach prelegentów,uczestnicy warsztatów przystąpili do zadawania pytań, m.in. w zakresie połączenia technologii pozyskiwania energii ze słońca a zasilania nią pompy ciepła, jak i tych ekonomicznych, związanych z budżetowaniem wydatków inwestycyjnych na montaż w swoim gospodarstwie instalacji fotowoltaicznej wraz z wykorzystaniem systemu opustów.

Zapraszamy również do obejrzenia relacji wideo z wystąpień naszych ekspertów:

Serdecznie dziękujemy przedstawicielom Gminy Niepołomice za pomoc w organizacji warsztatów i jednocześnie zapraszamy zainteresowanych do uczestnictwa w kolejnym spotkaniu, które odbędzie się w dniu 21 maja br. w Rytrze.

Więcej informacji na naszych stronach internetowych: www.zielonestrefy.pl oraz www.ideatech.org.pl.

Skip to content