Seminarium ideaTECHforum: Czy to już zmierzch energetyki wiatrowej w Polsce?
„Czy to już zmierzch energetyki wiatrowej w Polsce?” – to temat kolejnego już seminarium z cyklu ideaTECHforum, które odbyło się 24 kwietnia br. na AGH w Krakowie.
Otwarcia seminarium, które tym razem zgromadziło kilkudziesięcioosobowe audytorium (w większości byli to studenci Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii oraz badacze i naukowcy z AGH) dokonał Kierownik Katedry Inżynierii Środowiska i Przeróbki Surowców dr hab. inż. Dariusz Foszcz, który opowiedział o istocie tego typu inicjatyw oraz o wadze przekazywanej na nich wiedzy.
Pierwszą prelekcję wygłosił mgr inż. Mateusz Matusik, który omówił aktualny stan i perspektywy energetyki wiatrowej w Polsce. W tracie wystąpienia, prelegent zwrócił szczególną uwagę, na kwestie legislacyjne oraz możliwości bilansowania tego typu inwestycji. Po zakończeniu głównego wykładu odbyła się dyskusja, co świadczy o sporym zainteresowaniu prezentowaną tematyką.
Następny wykład dotyczył możliwości dofinansowania zadań inwestycyjnych i nieinwestycyjnych przez WFOŚiGW w Krakowie, który wygłosił I Zastępca Prezesa WFOŚiGW w Krakowie – Józef Kała. Po zakończeniu prelekcji, zainteresowani dopytywali prelegenta o działania WFOŚiGW w Krakowie m.in. w zwalczaniu niskiej emisji.
Ostatnia prelekcja została wygłoszona przez mgr inż. Kingę Turoń, która zademonstrowała wyniki badań przeprowadzonych w Laboratorium Słoneczno – Wiatrowym na AGH w Krakowie, szczególnie z uwzględnieniem porównania uzysków energii przez wiatrak o poziomej osi obrotu względem wiatraka o pionowej osi obrotu.
Współorganizatorami seminarium byli Stowarzyszenie ideaTECH, S&P Group, Katedra Inżynierii Środowiska i Przeróbki Surowców AGH, Klaster Czystej Energii oraz WFOŚiGW w Krakowie.
Serdecznie dziękujemy wszystkim obecnym, zarówno prelegentom jak i gościom. O następnych wydarzeniach organizowanych przez naszą instytucję będziemy informowali na bieżąco.
Dane do prelekcji tematycznych wzięto z projektu NCBiR nr POIG.01.03.01-30-056/12, pn.: “Badania nad opracowaniem wytycznych, technik i technologii dla systemów kompensacji mocy biernej, inteligentnego monitoringu wewnętrznych sieci elektroenergetycznych oraz ogniw fotowoltaicznych dedykowanych obiektom hybrydowym opartym wyłącznie o źródła odnawialne”
Więcej informacji na stronie projektu: www.wiet-poig.agh.edu.pl